Podpora fotovoltických systémov formou výkupnej ceny sa vďaka platnému rozhodnutiu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znížila na súčasných menej ako 90 EUR/MWh pri maximálnom inštalovanom výkone 30 kWp. V kombinácii s vysokou administratívnou a legislatívnou záťažou prevádzkovania zdroja v režime "podnikania v energetike" toto znamená, že sa už v súčasnosti ekonomicky takmer neoplatí inštalovať fotovoltické systémy s týmto druhom podpory.
Ekonomickú návratnosť je preto už potrebné vypočítavať vo vzťahu k úsporám na odobratej elektrickej energii z distribučnej sústavy.
Inštalovaný výkon: 10 kWp
Koncová cena elektrickej energie: 0,16 EUR/kWh (s DPH)
Priemerná výroba FVE: 11.000 kWh za rok
Investičné náklady FVE: 16.000,- EUR (s DPH)
1. Príklad: Celá vyrobená EE je spotrebovaná (príklad ideálne nadimenzovanej FVE)
Úspora, ak 100% objemu vyrobenej elektrickej energie bude spotrebovaného v odbernom mieste:
0,16 EUR/kWh x 11.000 kWh/rok = 1760 EUR
Jednoduchá návratnosť investície: 9,1 rokov
Návratnosť investície so započítaním rastúcej ceny EE (3 % p.a.): 8 rokov
2. Príklad: Čiastočná dodávka prebytku EE do siete (príklad bežne nadimenzovanej FVE)
Úspora, ak 50 % objemu vyrobenej EE bude využitého na vlastnú spotrebu v odbernom mieste:
0,16 EUR/kWh x 11.000 kWh/rok x 80% = 1408 EUR
a 50 % objemu vyrobenej EE bude dodaného ako prebytok do siete:
0,05 EUR/kWh* x 11.000 kWh/rok x 20% = 110 EUR
Návratnosť investície: 13,8 rokov
Návratnosť investície so započítaním rastúcej ceny EE (3 % p.a.): 12,2 rokov
* cena EE na krytie strát, na ktorú má podľa zákona nárok výrobca EE z tzv. malého zdroja (do 10 kW), ak dodá prebytok vyrobenej elektriny do siete
Z vyššie uvedených modelových príklad jednoznačne vyplýva, že pri investícii do FVE je už v súčasnosti nutné dosiahnuť čo najlepšie využitie vyrobenej elektriny vo vlastnej spotrebe.
V prípade, že ste pripojení do verejnej siete umožní Vám náš hybridný systém zálohovanie elektriny pre prípad výpadku elektrickej energie zo siete. Zvyšuje sa spoľahlivosť napájania budovy a zároveň sa tak chránia elektrické spotrebiče, pretože SOLARHYBRID sa automaticky prepína do ostrovného režimu, v ktorom dokáže pracovať ako záložný zdroj (UPS). Prebytočnú elektrinu vyrobenú cez deň akumuluje a napája z nej nočnú spotrebu budovy. Využitie FV systému je navyše možné aj v odľadhlých miestach bez elektrickej prípojky.
Fotovoltický systém umožnuje inteligentné a ekonomicky efektívne využívanie elektrickej energie vyrobenej zo Slnka tým, že maximalizuje jej podiel na spotrebovanej elektrine vo vlastných zariadeniach. Výhoda hybridného systému je hlavne v tom, že nemusí spotrebovať a využiť v čase výroby, ale si ju môže odložiť na čas, kedy bude viac potrebná. V nočných hodinách keď už Slnko nesvieti SOLARHYBRID napája spotrebiče prevažne z batérií, čím šetrí drahú elektrinu počas „špičiek“, kedy je elektrina odoberaná z verejnej siete najdrahšia.
Veľkou výhodou systému SOLARHYBRID je možnosť nastavenia množstva spotrebovanej elektriny odobratej z akumulátora a množstva odobratého z verejnej siete. T.z. ak je večer akumulátor plne nabitý, môžme navoliť, aby počas nočných hodín bol prúd odoberaný z verejnej siete 1 A a zvyšný prúd bude odoberať z akumulátora, až kým batéria nebude prázdna. Od toho momentu sa bude všetká spotrebovaná elektrina odoberať z verejnej siete. Takisto je možné nastaviť automatické prepnutie na napájanie spotreby elektrickej energie z verejnej siete v prípade poruchy FV systému.
Systém SolarHYBRID je možné doladiť na zálohovanie elektriny pre prípady výpadkov verejnej siete aj vo viacerých stupňoch. Naše riešenie umožňuje postupné odpínanie nedôležitých záťaží po stanovenom časovom intervale, tak aby sme dosiahli čo najdlhší čas dodávky elektriny pre dôležité spotrebiče. Napríklad, keď vypadne verejná sieť, SolarHYBRID prejde do ostrovnej prevádzky a kým výpadok verejnej siete pretrváva, napája zo začiatku všetky spotrebiče v domácnosti. Dajme tomu, že po prvej hodine môžeme automaticky nechat vypnúť spotrebiče ako sú vonjakšie osvetlenie, zbytočné čerpadlá, niektoré časti vnútorného osvetlenia. Po ďalšej hodine môže dôjst k odpojeniu televízorov a pod. Ako posledné by mali ostať zapnuté dôležité spotrebiče ako sú chladnička, mraznička, orientačné osvetlenie a iné. Teda časové odstupňovanie vypínania záťaží je volitelné opatrenie, ktoré postupne odpína spotrebiče zbytočne míňajúce elektrinu, ktorá je potrebnejšia pre dôležitejšie účely. Platí to iba pri výpadku verejnej siete.
Slnečná energia z nášho pohladu pritom patrí k nevyčerpateľným energetickým zdrojom a fotovoltaika patrí k „najčistejším“ formám produkcie energie. Pri výrobe elektrickej energie nie je ohrozované naše životné prostredie ako sa to deje v prípade klasických zdrojov - nedochádza k znečisteniu vody, pôdy, ovzdušia, prípadne k zmenšovaniu ozónovej vrstvy či vytváraniu nebezpečného odpadu. Neustálym zavádzaním nových technológii dochádza k znižovaniu energetickej náročnosti pri výrobe fotovoltických článkov a po uplynutí doby životnosti sa panely tepelne spracovávajú, pričom rôzne materiály sú od seba oddelené a následne recyklované. Pridajte sa aj Vy k vytváraniu lepšieho a zdravšieho životného prostredia!
ADRESA
SolarEnergia s.r.o. |
KONTAKT
|
SME ČLENOM |
CERTIFIKÁTY |
SolarEnergia©2013